Szkolenie praktyczne dla Perfuzjonistów

Dzięki przychylności JM Rektora, w dniach 21-22 października 2023 r. w Centrum Symulacji Medycznej odbyło się pierwsze w Polsce szkolenie praktyczne dla Perfuzjonistów z zakresu krążenia pozaustrojowego z wykorzystaniem symulacji medycznej wysokiej wierności. Kurs ten był poprzedzony dwoma szkoleniami z zakresu ECMO - certyfikowanymi przez ELSO (Światową Organizację Technik Pozaustrojowych), a głównym celem wspólnego działania było stworzenie standaryzowanego programu szkoleniowego umiejętności praktycznych dla perfuzjonistów w zakresie perfuzji pozaustrojowej i ECMO w Polsce.

W Centrum Symulacji Medycznej stworzono unikatowe prototypy manekinów z implementowanym układem drenów naśladujących część układu krążenia pozaustrojowego i ECMO, a dedykowana przestrzeń symulacyjna obejmowała w pełni wyposażoną salę operacyjną, sterownię i wiele pomieszczeń do prowadzenia podsumowań.

Perfuzja okazała się idealnym polem dla symulacji medycznej, a zapewnienie najwyższej wierności daje możliwość realistycznej interakcji szkolących się osób z prawdziwym sprzętem klinicznym. Scenariusze symulacyjne bez ryzyka dla pacjenta pozwoliły odtworzyć wysoce specjalistyczne procedury kardiochirurgiczne, które na co dzień stanowią wyzwanie dla perfuzjonisty. Symulacja medyczna jest doskonałym narzędziem edukacyjnym, szkoleniowym i kreującym procedury trudne, złożone i rzadkie.

Szkolenie zostało stworzone i przeprowadzone przez kierownictwo Kursu Kwalifikacyjnego dla Perfuzjonistów Polskiego Stowarzyszenia Perfuzjonistów (mgr Piotr Ładziński, mgr Małgorzata Ładzińska, mgr Grzegorz Centała), zespół koordynatorów i instruktorów Programu ECMO dla Wielkopolski (prof. Marek Jemielity, prof. Bartłomiej Perek, dr hab. Mateusz Puślecki, dr Marcin Ligowski, dr Paweł Marcinkowski, mgr Konrad Baumgart, mgr Lidia Szlanga), oraz Centrum Symulacji Medycznej UM w Poznaniu (mgr Piotr Ziemak oraz Norbert Toboła).