< Cofnij

IX Manewry Ratownicze w Ustce

W dniu 11 czerwca 2022r. odbyły się IX Manewry Ratownicze w Ustce. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Instytutu Nauk o Zdrowiu  Akademii Pomorskiej w Słupsku we współpracy z Zakładem Ratownictwa Medycznego i Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Celem manewrów było wspólne ćwiczenie umiejętności praktycznych przez studentów kierunku ratownictwo medyczne w warunkach nadmorskich. Prężna grupa studentów z trzech różnych lat kierunku ratownictwo medyczne miała możliwość sprawdzić się w dziesięciu symulacjach zorganizowanych na usteckiej plaży. Opiekunami oraz autorami dwóch symulacji byli asystenci Zakładu Ratownictwa Medycznego: dr n. med. Tomasz Kłosiewicz oraz dr n. med. Radosław Zalewski. Symulacje zorganizowano dzięki wsparciu Pani Karoliny Radke oraz Pana Norberta Toboły - techników Centrum Symulacji Medycznej. Zadania polegały na rozpoznaniu stanu zagrożenia życia, wdrożenia procedur ratunkowych oraz ewakuacji poszkodowanych. Ratownicy musieli zmierzyć się z wiatrem, piaskiem, słońcem, zimną bałtycką wodą oraz przechodniami, którzy przyglądali się ich działaniom. Studenci poza czynnościami medycznymi musieli wykazać się także sprawnością w podejmowaniu poszkodowanego od ratowników wodnych, opanowaniu osób pod wpływem silnych emocji, a także pracy w warunkach zaciemnienia i zadymienia. Wszystkie zadania odbywały się w warunkach realnych z wykorzystaniem symulatorów oraz pacjentów standaryzowanych.

W Manewrach udział brali studenci trzech uczelni: Akademii Pomorskiej w Słupsku, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz naszego Uniwersytetu. Każdy z dziesięciu utworzonych zespołów składał się ze studentów z każdej Uczelni, będących na różnych etapach studiów. Dzięki temu przyszli ratownicy medyczni mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami. Jak co roku jesteśmy dumni z pracy naszych Studentów!